Mistrzowie kryminału 
piszą o... zabytkach

Ambasadorami kampanii „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!” są najlepsi polscy pisarze kryminałów. Każdy z nich postanowił napisać wciągające, mrożące krew w żyłach opowiadanie o przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zabytkom, obok którego po prostu nie możesz przejść obojętnie!

Hanna Greń

Kolekcjoner

Znana autorka cykli powieści kryminalnych „W Trójkącie Beskidzkim” i „Śmiertelne wyliczanki” przenosi nas do Bystrej. To właśnie w tej wsi stoi dom emerytowanego krakowskiego adwokata, dziwaka i odludka, z którego giną różne przedmioty, m.in. szabla ze stali damasceńskiej ozdobiona trzema szafirami, reprodukcja obrazu Juliana Fałata, pozłacana tabakierka i replika karabinu Henry’ego. W śledztwo włącza się kustosz z muzeum w Bielsku Białej. Zagadkę pomaga mu rozwiązać szkolny kolega – lider w rankingu najpoczytniejszych autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Mężczyźni początkowo nie spodziewają się nawet, że cenne przedmioty mają zostać wywiezione za granicę…

Ryszard Ćwirlej

Kłopoty znajdą nas wszędzie

Bohaterem opowiadania twórcy cykli z gatunku tzw. powieści neomilicyjnej jest 30-letni reporter Marcin Engel. Podczas wizyty w rodzinnym Poznaniu w jego ręce wpada przedwojenny przewodnik. W środku znajduje się list. Wszystko wskazuje na to, że w miejscowości Dąbrówka ukryty jest „Portret Młodzieńca”, którego autorem jest sam Rafael Santi. Reporter jedzie na miejsce i wpada w wir niespodziewanych, mrożących krew w żyłach wydarzeń…

Bartosz Szczygielski

Pamiątka

Autor popularnej trylogii kryminalnej noir, na którą składają się powieści „Aorta”, „Krew” i „Serce”, opowiada nam o spotkaniu dwóch braci, których łączą trudne i skomplikowane relacje. Dorośli mężczyźni muszą uporządkować rodzinny dom po śmierci ojca. Podczas wspólnie spędzonych chwil na jaw wychodzą nieznane dotąd fakty. Dodatkowo na strychu znalezione zostaje metalowe pudełko ze złotymi pierścieniami, sygnetami i obrączkami. Wszystko to doprowadzi do tragedii…

Marcin Wroński

Maryja z żebra Adamowego

Głównym bohaterem opowiadania autora znanego ze stworzenia postaci popularnego komisarza Zygi Maciejewskiego jest tym razem Herbert Szaden. Mieszka on w Szkodyniu, gdzie prowadzi księgarnię i zabiera się za pisanie kryminału. W tym czasie na jego oczach toczy się remont kościoła i najbliższego otoczenia budynku. Wywieziona zostaje stara żydowska macewa, na domiar złego ginie rzeźba Matki Boskiej Szkodyńskiej. Do akcji wkracza powiatowy konserwator zabytków…

Roman Marcinek

Marzenie

Skarby dziedzictwa, jak diamenty, są wieczne. Kiedy obiekt jest prawdziwie cenny, niknie podział na skarby nasze i wasze. Roman Marcinek, autor sensacyjnego, osadzonego w historycznych realiach Francji thrillera historycznego Cafard, snuje opowieść o losach scytyjskiej bransolety nielegalnie pozyskanej z kurhanu gdzieś na czarnomorskich stepach. Opowieść o marzeniu niemal niemożliwym do spełnienia. Unikatowe przedmioty, starożytne artefakty są i będą przedmiotem pożądania, rabunków, działalności brutalnych gangów. Czasem to pędzące koło przestępstw trafia na twardy mur wielostronnej, często międzynarodowej współpracy.

Joanna Jodełka

Okazja

Autorka, której twórczość mocno nawiązuje do faktów historycznych. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako pisarska zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach”, za którą dostała Nagrodę Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Na potrzeby naszej akcji stworzyła opowiadanie pt. „Okazja”, w którym bohaterowie nie są czarno-biali, a zamiast tego każde z nich wpisuje się w spektrum szarości. Joanna Jodełka przedstawia intrygującą historię, która dzieje się w obskurnym mieszkaniu starej kamienicy. Opowiadanie porusza tematykę nielegalnego obrotu zabytkami. Staruszka, nowobogacka kobieta w średnim wieku, jej młodszy towarzysz, doradca finansowy i znudzona małżeństwem kobieta. Z takiego połączenia po prostu musi wyjść historia pełna niespodziewanych zwrotów akcji.

Piotr Borlik

W pętli kłamstw

Polski pisarz, autor powieści kryminalnych, które podbiły serce niejednego miłośnika tego gatunku. Urodził się w Bydgoszczy i ukończył Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Już w trakcie studiów spod jego pióra powstały pierwsze opowiadania. Jego debiutanckie opowiadanie „Matko moja!” nagrodzono tytułem opowiadania miesiąca czasopisma literackiego Chimera. Z myślą o naszej akcji, stworzył nietuzinkowe opowiadanie „W pętli kłamstw”, w którym główne skrzypce gra detektyw Hubert Czarny (znany z innych powieści autora). Staje on przed niemałym wyzwaniem – odkryciem, kto zastrasza gości oraz właścicieli pensjonatu Czaplowisko. Czy sprawę podwieszonych u sufitu stryczków uda się rozwikłać jeszcze przed przyjazdem uznanego francuskiego krytyka kulinarnego? Dowiesz się po przeczytaniu opowiadania!

Tomasz Duszyński

Rembrandt, Minerwa i konserwa.

Człowiek orkiestra – pisarz, dziennikarz, scenarzysta gier komputerowych i maratończyk. Zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za powieść „Glatz. Kraj Pana Boga”. Zdobył też Złoty Pocisk Publiczności i Złoty Pocisk jury za kryminały retro z cyklu „Glatz”. Jest zarazem współtwórcą wrocławskiego Tramwaju Gwiazd – ruchomej alei gwiazd, której gośćmi byli aktorzy, muzycy oraz sportowcy. W opowiadaniu „Rebrandt, Minerwa i konserwa” śledzimy losy komisarza Wróbla oraz jego siostrzenicy, zainteresowanej detektywistyczną tematyką. Pisarz rzuca czytelnika w sam środek akcji, w której główny bohater ściga fałszerzy zabytkowych dzieł sztuki. By powstrzymać ten proceder, komisarz łączy siły z młodą, acz jak na swój wiek inteligentną nastolatką.

Marta Guzowska, Leszek Talko

Pierścień czarownicy

Marta Guzowska jest pisarką, archeolożką i mamą. W swojej karierze zawędrowała m.in. do Troi, Grecji i Izraela, gdzie pracowała na stanowiskach archeologicznych. Obecnie mieszka w Wiedniu z mężem i dziećmi. Jako pisarska zadebiutowała w 2012 r. powieścią „Ofiara Polikseny”, dzięki której zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Leszek Talko studiował wraz z Martą Guzowską Archeologię Śródziemnomorską w Warszawie. Brał udział w wykopaliskach w Bułgarii, na Cyprze, w Syrii i Egipcie. Przez wiele lat był reporterem i felietonistą, pisał m.in. dla Gazety Wyborczej, Przekroju i Twojego Stylu. W swej pisarskiej karierze napisał ponad 20 książek.

Na potrzeby naszej akcji, dwójka autorów połączyła siły i napisała opowiadanie „Pierścień czarownicy”. To kryminalna historia z małą nutką fantastycznego motywu, porusza tematykę nielegalnych wykopalisk z użyciem wykrywacza metalu. Jakub Zimny, protagonista, kupuje na aukcji tytułowy pierścień czarownicy. Od tego momentu jego życie zmienia się w pasmo nieszczęść. Czy pierścień jest przeklęty? Czy może za tajemnicą zabytku kryje się jednak inna historia? Przekonaj się o tym samemu! 

Skip to content