Mistrzowie kryminałów piszą o przestępstwach przeciwko zabytkom

Mistrzowie kryminałów piszą o przestępstwach przeciwko zabytkom

Ambasadorami kampanii Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!” – są najlepsi polscy pisarze kryminałów. Z tej okazji napisali mrożące krew w żyłach opowiadanie o przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zabytkom.

Z badań przeprowadzonych przez NID wynika, że ponad 80% Polaków deklaruje konieczność dbania o dziedzictwo, ale już tylko 40% deklaruje osobiste zaangażowanie w taką ochronę. Brak poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne oraz brak wiedzy, jak właściwie chronić zabytki – to najpoważniejsze zagrożenia dla przyszłości naszego dziedzictwa kulturowego. Dlatego Narodowy Instytut Dziedzictwa od kilku lat prowadzi akcję Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć – reaguj, która ma na celu uświadamianie szerokiego grona odbiorców o istotnej roli zabytków w naszym życiu i konieczności ich ochrony. We wcześniejszych edycjach akcji były poruszane między innymi problemy przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym oraz dewastacji obiektów ważnych dla kolejnych pokoleń. Do współpracy zapraszano ambasadorów akcji, a nawet zainicjowano ruch społeczny pod hasłem #niemamojejzgodynato – aby każdy mógł wyrazić swój sprzeciw wobec dewastowania zabytków.

W 2021 roku do ambasadorów akcji „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!” dołączyli polscy pisarze kryminałów. Hanna Greń, Ryszard Ćwirlej, Bartosz Szczygielski oraz Marcin Wroński napisali wciągające, mrożące krew w żyłach opowiadania o przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zabytkom. W tym roku kolejne opowiadania przygotowali następujący autorzy: Joanna Jodełka, Marta Guzowska, Leszek Talko, Piotr Borlik oraz Tomasz Duszyński.

 

Zapraszamy na stronę internetową kampanii, gdzie dostępne są wszystkie opowiadania wraz z audiobookami: https://zabytki-reaguj.nid.pl/opowiadania/, a także na stronę internetową podcastów, gdzie można pobrać wszystkie audiobooki i podcasty: https://zabytki-reaguj.nid.pl/do-pobrania/

 

Kampania została zrealizowana w ramach zadań wpisanych w Krajowy Program Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Podobne aktualności

Skip to content